Základní fotografický kurz v Pardubicích

Nerozumíte se si se svým fotoaparátem? Nevypadají vaše rodinné fotografie nebo snímky z dovolených tak, jak byste chtěli? Používáte jen automatické režimy vašeho fotoaparátu a chcete se dozvědět něco o cloně, času a ISO? Chcete poznat svůj fotoaparát a přitom nečíst dlouhé a složitě psané manuály?

Pokud jste na jednu nebo více otázek odpověděli „ano“, jste tu správě. Jednodenní intenzivní fotografický kurz vám umožní poznat svůj fotoaparát a objektiv a odhalit jejich technické limity. Naučíte se aktivně používat prioritu času a clony a citlivost ISO. Seznámíte se základy kompozičních pravidel.

Termíny kurzu

 • 6. 10. 2019 v čase 9.00 – 17.00 (max. kapacita: 12 osob, minimální počet účastníků: 3, počet přihlášek: , kurz je zrušen) 

Místo konání kurzu 

 • Babymusic, Milheimova 611, 530 02 Pardubice (https://mapy.cz/s/3hMeE, GPX: 50.0292683N, 15.7698114E). 
 • K dispozici budeme mít jednoduše zařízenou učebnu, toaletu a kuchyňku (k dispozici jsou hrnky, rychlovarná konvice, talířky, černý a zelený pytlíkový čaj).
 • Do učebny je nutné se přezout, doporučuji přezuvky. 

Cena kurzu 1400 Kč zahrnuje:

 • služby lektora 
 • poznámkový blok formátu A5 a tužku na poznámky 
 • možnost udělat si během kurzu čaj 

Co se naučíte? 

 • Poznáte svůj fotoaparát, objektiv a seznámíte se s jejich základními funkcemi a technickými limity.
 • Seznámíte se se základními formáty digitální fotografie (JPG a RAW) a dozvíte se, kdy jsou tyto fotoaparáty vhodné a kdy ne. 
 • Dozvíte se co je priorita času, clony a ISO a hlavně proč a jak je aktivně využívat a dosáhnout díky nim lepších fotografií. Dozvíte se, jaký čas je obvykle vhodný při fotografování pohybujících se objektů a jakou clonu nastavit při fotografování portrétu nebo krajiny.  
 • Dozvíte se, proč je důležité správně nastavit tzv. vyvážení bílé a jak dosáhnout barevně věrného podání výsledného snímku a jaká nastavení vašeho fotoaparátu toto výsledné barevné podání ovlivňují. 
 • Zabývat se také budeme dalšími technickými nastaveními fotoaparátu jako jsou režimy činností autofokusu, režimy měření expozice a režimy snímání. 
 • Seznámíte se se základy kompozičních pravidel a doporučeným nastavením fotoaparátu při fotografování různých scén (krajina, portrét, pohyb, děti, zvířata nebo různé detaily). 
 • Teoreticky získané dovednosti si ověříte při následné praxi v terénu, kdy vyrazíme ven a budeme věci prakticky zkoušet

Předběžný plán průběhu kurzu 

9.00 zahájení kurzu 
9.10 – 11.30 teoretická část kurzu v učebně
11.30 – 15.30 fotografická praxe v terénu (po dohodě možný oběd ve městě) 
15.30 – 17.00 hodnocení nafocených snímků, rady a typy na základní úpravy fotografií počítači (Zoner Photo Studio X). 
 
Plán kurzu bude samozřejmě možné upravit dle priorit a očekávání většiny účastníků. 
 

Způsoby výuky

 • názorné powerpointové prezentace
 • praktická cvičení
 • workshop a burza nápadů

Pro koho je kurz určen? 

 • Kurz je určen hlavně pro začátečníky, kteří s fotografováním začínají a potřebují vysvětlit základní pojmy a funkce fotoaparátu. 
 • Na své si také přijdou mírně pokročilí fotografové, kteří základní pojmy jako jsou čas, clona a ISO znají, ale stále při své tvorbě používají převážně automatické režimy. 

Pro koho není kurz určen? 

 • Kurz není určen pro pokročilé fotografy, kteří aktivně při své tvorbě využívají předvolbu času a clony pracují s ISO a znají základní kompoziční pravidla. 
 • Pokročilým nebo středně pokročilým fotografům mohu nabídnout jednodenní „Pokročilý fotografický kurz“ nebo dvoudenní kurz „Základy dokumentární a cestovatelské fotografie“ na Helfštýně. 

Jakou techniku budete na kurzu potřebovat? 

 • Jakýkoliv digitální fotoaparát – zrcadlovku s výměnnými objektivy, pokročilý kompakt nebo ultrazoom, který kromě automatického režimu umožňuje i nastavení i priority času a clony (tj. má na ovládacím kolečku má uvedeny režimy P, A, S, M). Značka fotoaparátu není důležitá. 
 • Nezapomeňte na nabití baterky a dostatek místa na paměťové kartě.  
 • Na kurzu dostanete poznámkový blok formátu A5 a propisku na poznámky. 
 • Do učebny doporučuji přezuvky. 
 

Přihlášky, platba za kurz a storno

 • Po vyplnění přihlášky (viz formulář níže) si místo na kurzu rezervujete na následujících 7 dní. V nejkratším možném termínu Vás budu kontaktovat na uvedený email a Vám pošlu fakturu s týdenní splatností. 
 • Pokud neobdržím Vaši platbu včas ve stanoveném termínu, Vaši přihlášku vyřadím a na Vaše rezervované místo se dostává účastník, který se přihlásil jako první po Vás. V případě plného obsazení kurzu (max 12 účastníků), budou další zájemci zařazeni na „čekací listinu“. Účast na kurzu jim bude nabídnuta v případě, že se místo uvolní. 
 • Účast na kurzu lze stornovat nejpozději do pěti pracovních dnů před datem konání akce, a to emailem na adrese david.hainall@gmail.com (tj. nejpozději vždy v pondělí do 18.00 před konáním víkendového kurzu). Pořadatel potvrdí obdržení požadavku na storno. V případě, že není storno pořadatelem potvrzeno, není považováno za platné. Poplatek za kurzovné v případě včasného storna bude pořadatelem vrácen na účet účastníka, ze kterého bylo kurzovné uhrazeno. Pokud bude účast stornována později, poplatek za kurzovné nevracíme, ale bude možné se domluvit na kurzu v jiném termínu. 

Co se děje s Vašimi osobními údaji? 

Při komunikaci s Vámi pracuji s následujícími údaji: Vaším jménem, poštovní adresou, e-mailovou adresou a telefonním číslem, na kterém si přejete být kontaktováni. Nikam dál je nešířím a nikomu dalšímu je neposkytuji. Tyto údaje zůstávají uloženy v mém e-mailu a přenáším je do excelové tabulky, která je uložena a v mém počítači propojeném s cloudovým prostředí Office365. To splňuje nejvyšší standardy ochrany. Přístup k emailu mám i ze svého mobilního telefonu. Všechna svoje zařízení chráním hesly a šifrováním, takže i při jejich krádeži není možné se k vašim údajům dostat.
Nerozesílám nevyžádané zprávy (nespamuji). Vaše údaje nepoužívám k žádným marketingovým účelům.

Lektor 

Mgr. David Hainall – vystudovaný zdravotnický záchranách a bývalý učitel přírodopisu, zeměpisu a tělesné výchovy, který se po 15ti letech učitelské praxe rozhodl v roce 2015 udělat životní změnu. 
V současné době pracuje jako garant zájezdů (produktový manažer) a profesionální průvodce v CK Alpina, publicista, fotograf a lektor fotografických kurzů a workshopů. O svých zážitcích ze soukromých i komerčních cest povídá na cestovatelských přednáškách a festivalech po celé republice. Jeho články a fotografie nejen o cestování si můžete přečíst a prohlédnout na internetových portálech Prima Zoom, Idnes.cz, Hedvábná stezka, Outdoor apod. Spolupracuje také s časopisy Travel Life, Příroda, Travel Focus, Everest a Outdoormagazín. Pro hotel Santon na Brněnské přehradě fotografoval sérii nástěnných obrazů. Nejčastěji ho můžete potkat s fotografickým  batohem na zádech v české přírodě nebo v evropských a asijských  horách, městech a tržištích a na lidových slavnostech. 
 
Co se naučíte? 
Poznáte svůj fotoaparát, objektiv a seznámíte se s jejich základními funkcemi a technickými limity.
Seznámíte se se základními formáty digitální fotografie (JPG a RAW) a dozvíte se, kdy jsou tyto fotoaparáty vhodné a kdy ne. 
Dozvíte se co je priorita času, clony a ISO a hlavně proč a jak je aktivně využívat a dosáhnout díky nim lepších fotografií. Dozvíte se, jaký čas je obvykle vhodný při fotografování pohybujících se objektů a jakou clonu nastavit při fotografování portrétu nebo krajiny.  
Dozvíte se, proč je důležité správně nastavit tzv. vyvážení bílé a jak dosáhnout barevně věrného podání výsledného snímku a jaká nastavení vašeho fotoaparátu toto výsledné barevné podání ovlivňují. 
Zabývat se také budeme dalšími technickými nastaveními fotoaparátu jako jsou režimy činností autofokusu, režimy měření expozice a režimy snímání. 
Seznámíte se se základy kompozičních pravidel a doporučeným nastavením fotoaparátu při fotografování různých scén (krajina, portrét, pohyb, děti, zvířata nebo různé detaily). 
Teoreticky získané dovednosti si ověříte při následné praxi v terénu, kdy vyrazíme ven a budeme věci prakticky zkoušet. 
Pro koho je kurz určen? 
Kurz je určen hlavně pro začátečníky, kteří s fotografováním začínají a potřebují vysvětlit základní pojmy a funkce fotoaparátu. 
Na své si také přijdou mírně pokročilí fotografové, kteří základní pojmy jako jsou čas, clona a ISO znají, ale stále při své tvorbě používají převážně automatické režimy. 
Pro koho není kurz určen? 
Kurz není určen pro pokročilé fotografy, kteří aktivně při své tvorbě využívají předvolbu času a clony pracují s ISO a znají základní kompoziční pravidla. 
Pokročilým nebo středně pokročilým fotografům mohu nabídnout jednodenní „Pokročilý fotografický kurz“ nebo dvoudenní kurz „Základy dokumentární a cestovatelské fotografie“ na Helfštýně. 
Jakou techniku budete na kurzu potřebovat? 
Jakýkoliv digitální fotoaparát – zrcadlovku s výměnnými objektivy, pokročilý kompakt nebo ultrazoom, který kromě automatického režimu umožňuje i nastavení i priority času a clony (tj. má na ovládacím kolečku má uvedeny režimy P, A, S, M). Značka fotoaparátu není důležitá. 
Nezapomeňte na nabití baterky a dostatek místa na paměťové kartě.  
Na kurzu dostanete poznámkový blok formátu A5 a propisku na poznámky. 
Do učebny doporučuji přezuvky. 
Způsoby výuky
názorné powerpointové prezentace
praktická cvičení
workshop a burza nápadů
Termíny kurzu
16. 2. 2019 v čase 9.00 – 17.00
24. 3. 2019 v čase 9.00 – 17.00
Místo konání kurzu 
Babymusic, Milheimova 611, 530 02 Pardubice (https://mapy.cz/s/3hMeE, GPX: 50.0292683N, 15.7698114E). 
K dispozici budeme mít jednoduše zařízenou učebnu, toaletu a kuchyňku (k dispozici jsou hrnky, rychlovarná konvice, talířky, černý a zelený pytlíkový čaj).
Do učebny je nutné se přezout, doporučuji přezuvky. 
Předběžný plán průběhu kurzu 
9.00 zahájení kurzu 
9.10 – 11.30 teoretická část kurzu v učebně
11.30 – 15.30 fotografická praxe v terénu (po dohodě možný oběd ve městě) 
15.30 – 17.00 hodnocení nafocených snímků, rady a typy na základní úpravy fotografií počítači (Zoner Photo Studio X). 
Plán kurzu bude samozřejmě možné upravit dle priorit a očekávání většiny účastníků. 
Cena kurzu 1250 Kč zahrnuje
zkušeného lektora 
poznámkový blok formátu A5 a tužku na poznámky 
možnost udělat si během kurzu čaj 
Přihlášky, platba za kurz a storno
Po vyplnění přihlášky (viz formulář níže) si místo na kurzu rezervujete na následujících 7 dní. V nejkratším možném termínu Vás budu kontaktovat na uvedený email a Vám pošlu fakturu s týdenní splatností. 
Pokud neobdržím Vaši platbu včas ve stanoveném termínu, Vaši přihlášku vyřadím a na Vaše rezervované místo se dostává účastník, který se přihlásil jako první po Vás. V případě plného obsazení kurzu (max 12 účastníků), budou další zájemci zařazeni na „čekací listinu“. Účast na kurzu jim bude nabídnuta v případě, že se místo uvolní. 
Účast na kurzu lze stornovat nejpozději do pěti pracovních dnů před datem konání akce, a to emailem na adrese david.hainall@gmail.com (tj. nejpozději vždy v pondělí do 18.00 před konáním víkendového kurzu). Pořadatel potvrdí obdržení požadavku na storno. V případě, že není storno pořadatelem potvrzeno, není považováno za platné. Poplatek za kurzovné v případě včasného storna bude pořadatelem vrácen na účet účastníka, ze kterého bylo kurzovné uhrazeno. Pokud bude účast stornována později, poplatek za kurzovné nevracíme, ale bude možné se domluvit na kurzu v jiném termínu. 
Co se děje s Vašimi osobními údaji? 
Při komunikaci s Vámi pracuji s následujícími údaji: Vaším jménem, poštovní adresou, e-mailovou adresou a telefonním číslem, na kterém si přejete být kontaktováni. Nikam dál je nešířím a nikomu dalšímu je neposkytuji. Tyto údaje zůstávají uloženy v mém e-mailu a přenáším je do excelové tabulky, která je uložena a v mém počítači propojeném s cloudovým prostředí Office365. To splňuje nejvyšší standardy ochrany. Přístup k emailu mám i ze svého mobilního telefonu. Všechna svoje zařízení chráním hesly a šifrováním, takže i při jejich krádeži není možné se k vašim údajům dostat.
Nerozesílám nevyžádané zprávy (nespamuji). Vaše údaje nepoužívám k žádným marketingovým účelům.
Lektor 
Mgr. David Hainall – vystudovaný zdravotnický záchranách a bývalý učitel přírodopisu, zeměpisu a tělesné výchovy, který se po 15ti letech učitelské praxe rozhodl v roce 2015 udělat životní změnu. 
V současné době pracuje jako garant zájezdů (produktový manažer) a profesionální průvodce v CK Alpina, lektor fotografických kurzů a workshopů. O svých zážitcích ze soukromých i komerčních cest povídá na cestovatelských přednáškách a festivalech po celé republice. Jeho články a fotografie nejen o cestování si můžete přečíst a prohlédnout na internetových portálech Prima Zoom, Idnes.cz, Hedvábná stezka, Outdoor apod. Spolupracuje také s časopisy Travel Life, Příroda, Travel Focus, Everest a Outdoormagazín. Pro hotel Santon na Brněnské přehradě fotografoval sérii nástěnných obrazů. Nejčastěji ho můžete potkat s fotografickým  batohem na zádech v české přírodě nebo v evropských a asijských  horách, městech a tržištích a na lidových slavnostech. 
 

Přihlášení na základní fotografický kurz v Pardubicích

Vyplňte prosím níže uvedené údaje:

Kontakt

David Hainall Heřmanův Městec
IČO: 88710521
777623518 david.hainall@gmail.com