Helgoland a Düne 2014

30. 4. 2014

V 19.00 vyrážíme s Kubou z Heřmanova Městce do Pardubic, kde se v 19.30 přidávají další dva kamarádi (Martina s Davidem). U Opatovic najíždíme na dálnici D11 a za hodinu nabíráme v Praze Romana, posledního člena výpravy u benzínky u obchodního centra Ikea na Černém mostě (20.00). Prahu objíždíme ze severu a napojujeme se na dálnici D8 ve směru na ústí nad Labem. Navigace nás vede po všech čertech a tak se místo přes Ústí nad Labem a Petrovice vede přes Teplice a Cínovec. Nejedeme úplně ideálně a ze začátku se vyhýbáme dálnicím a zdržujeme se.

Ideální trasa by měla být asi tato:

Praha – Ústí nad Labem – Petrovice – Drážďany (D8, E55) – po A14, E40 Leipzich – Magdeburg – po A2, E30 Helmstedt – Hannover – po A7, E45 Hamburg – po A23, E45 Rellingen – Heide – sjezd z dálnice na B 203, dojezd Büsum.

1. 5. 2014

Do přístavu v Büsumu přijíždíme krátce po 6.00. V přístavu zatím nikdo není, jen na lodi Funny Girl se pohybuje několik námořníků. Máme spousty času a tak se procházíme po přístavu. Chvilku po 8.30 se otevírá parkoviště a můžeme zaparkovat auto (cena 5€/den, parkovat budeme 3 dny, platíme tedy 15€). S parkovištěm se otevírá i kancelář lodní společnosti. Máme rezervaci a tak zaplacení a a vyzvednutí lodních lístků trvá chvilku (zpáteční lístek 48€ dospělý, 25€ dítě). Využíváme první možnosti k nalodění a v 9.30 podle lodního vyplouváme. Abychom se dostali z přístavu na volné moře, musíme proplout úzkými vraty. Zpočátku je plavba klidná, ale později začíná foukat a zvedají se vlny. Plavba trvá 2,5 – 3 hodiny podle podmínek. Ve 12.00 kotvíme mezi ostrovy Helgoland a Düne. Loď nemůže zajet až k přístavnímu molu a proto je nutné přestoupit na malý otevřený člun, který podle potřeby zaveze buď na Helgoland nebo na Düne. Pokud jsou vlny, je přestupování náročnější, ale má punc námořního dobrodružství. Vzhledem k tomu, že máme rezervované ubytování v kempu na ostrově Düne, volíme přepravu přímo tam. Ostrovy jsou hned vedle sebe a odděluje je průliv, který čluny překonají za 10 – 15 minut. Zpáteční lístek na loď mezi Helgolandem a Düne stojí 5€.

Stanový kemp na ostrově Düne se nachází na severní straně ostrova u letiště. Celý ostrov má rozlohu asi 0,7 km2. Po krátké registraci, potvrzení rezervace a zaplacení pobytu (7€ stan do 16 m2 a 4€ na osobu a noc, děti neplatí). Kemp zahajuje sezónu právě 1. května. Nakonec jsme našli malé ohraničené místo mezi dunami. Po postavení stanů vyrážíme na severní pláž, od které nás odděluje jen jedna velká písečná duna. Během odpoledne jsme měli možnost pozorovat několik oddělených stád tuleňů kuželozubých a obecných. Prošli jsme se po pláži kolem celého ostrova a kromě zmíněných tuleňů nás doprovázeli ústřičníci velcí, kajky mořské, jespáci píseční a racci mořští.

Restauraci a obchod (točené pivo 3,6€, jablečný džus 0,3l 0,9€), podobně jako toalety, najdeme uvnitř letištní budovy. Před letištěm jsou ještě navíc malé chatky se záchody a sprchami.

2. 5. 2014

Po snídani vyrážíme do přístavu. Je pod mrakem, chladno a fouká. Na krytém člunu přeplouváme na Helgoland. procházíme mezi obchůdky a restauracemi až k širokým schodům, pro kterých vystoupáme k další zástavbě. Je ale také možné využít obsluhovaného výtahu (0,6€). Po chodníku pomalu stoupáme vlevo kolem vysílací věže a majáku. Maják původně sloužil k instalaci protiletadlových děl a jako maják je využíván až od roku 1952. Zajímavé je, že je osazen jedním z nejsilnějších světel, které se k tomuto účelu používají. Jeho světlo bývá za dobré viditelnosti až na Východofríských ostrovech ve vzdálenosti bezmála 80 km. Pokračujeme až na hnízdní skálu Lummenfelsen, tzv. „Dlouhá Anna“, kde máme jedinečnou šanci pozorovat tereje bílé a alkouny úzkozubé.

Terejové jsou velcí ptáci s rozpětím křídel až 2 m. Přesto se více zdržují u pobřeží. Hnízdí v koloniích na skalách a prudkých svazích. Vzhledem ke své velikosti neumí vzlétnout z rovného plochého povrchu. Polámali by si křídla. Živí se hlavně rybami a hlavonožci. Spatří-li kořist, vrhá se střemhlav dolů i z výšky 30 m rychlostí až 90 km/h. K tomuto účelu má zvláštně utvářenou lebku s dutinami vyplněnými vzduchem a nemá ani vnější nozdry. Ty jsou uzavřené kostěnými přepážkami, které zabraňují vniknutí vody při potápění. Zajímavé je, že často svou kořist polykají ještě pod hladinou a vynoří se tak s prázdným zobákem. Francouzští rybáři, kteří tuto skutečnost jako první pozorovali u Bretaňských břehů ve 30. letech minulého století, dostal terej jméno „Fou do Bassan“, neboli „Blázen z Bassanu).

Od „Dlouhé Anny“ se vracíme zpět do civilizace kolem kráteru, který tu při cvičném bombardování vytvořila 5000 kg těžká britská puma. Výletníky hledající trochu klidu a úniku z rušných uliček a duty free shopů možná zaujme evangelický kostel sv. Mikuláše, který je volně přístupný. V hlavní chrámové lodi jsou mimo jiné instalovány modely lodí. Za návštěvu také stojí mořské akvárium (5€ dospělý, 3€ dítě) nebo třeba přístav a procházka po plážích. Zastavujeme v jedné mnoha restaurací (čaj 1,5€). Odpoledne se vracíme na ostrov Düne s cílem strávit poslední okamžiky dne s tuleni.

3. 5. 2014

Dopoledne trávíme opět na ostrově Düne. Vyrážíme na poslední procházku k tuleňům a krátce po poledni nasedáme na člun, který nás převáží na Helgoland. Nakupujeme suvenýry, Kuba si chvíli hraje na dětském hřišti v přístavu. V 15.00 se naloďujeme na naši loď Funny Girl. Mezi ostrovy jsou opravdu velké vlny a nalodění není úplně příjemné. Vyplouváme v 16.00 a plavba je kupodivu docela příjemná a v pohodě.

Loď opouštíme v 18.30, nabalujeme auto a 18.45 vyrážíme k domovu. Tentokrát nemáme problémy s orientací a téměř 900 km zvládáme ve velmi slušném čase. Do Heřmanova Městce přijíždíme v 4.15.

Byl to báječný výlet plný skvělých zážitků. Těšíme se na další podobnou akci. 

 

Fotogalerii zobrazíte kliknutím na obrázek. 

 

Kontakt

David Hainall Heřmanův Městec
IČO: 88710521
777623518 david.hainall@gmail.com